joga

Tematyczne wyjazdy wakacyjne są dzisiaj bardzo popularne. Różne środowiska o różnych zainteresowaniach i różnym światopoglądzie zacieśniają swoje relacje zwłaszcza podczas takich zorganizowanych akcji. Następuje wówczas intensywna wymiana myśli, szlifowanie warsztatu, pogłębianie więzi między uczestnikami. Doskonałym przykładem dla takich eskapad są wakacyjne wyjazdy z jogą, w ramach których odbywają się przeróżne warsztaty praktyczne, sesje wykładowe, wspólna praktyka i inne ciekawe, związane ze światem jogi wydarzenia.

Dla kogo ?

Wakacyjne wyjazdy z jogą są skierowane w zasadzie do wszystkich. Każdy może wziąć w nich udział, o ile program takich warsztatów odpowiada aktualnemu poziomowi zaawansowania praktyki. Nauczyciele jogi organizują wyjazdy dla osób zupełnie początkujących, takim, którzy z jogą nie mają jeszcze nic wspólnego, a czują, że chcieliby spróbować wejść na matę i poznać pozycje, sekwencje od podstaw. Takich wyjazdów z powodzeniem można szukać na portalach poświęconych jodze, a także na profilach społecznościowych nauczycieli jogi.

Programy, zakresy są bardzo różne, często podyktowane konkretnym stylem jogi. Nauczyciele Ashtangi kreują plan według założeń swojego typu. Podczas nauczania według Iyengera będą poruszane trochę inne zagadnienia. Osobom początkującym poleca się udział w zajęciach Jogi ogólnej, gdzie  od  fundamentów można poznać ogólne założenia filozofii jogi( nie każdy wie, że w tradycyjnym ujęciu joga jest uznawana za system filozoficzny), a także podstawowe pozycje i sekwencje. Podczas takich spotkań początkujący jogin, zwykle już wie, czy ta ścieżka jest dla niego właściwa.

Pogłębianie wiedzy o jodze, szlifowanie swojego warsztatu można realizować podczas wyjazdów skierowanych dla osób bardziej zaawansowanych, które jogę już znają i pragną poszerzyć swoje doświadczenia o kolejne elementy. Często takie wyjazdy są o wiele bardziej intensywne, skierowane na praktykę konkretnych asan i partii mięśni. Regularnie praktykujący jogini powinni raz na jakiś czas brać udział w takich wydarzeniach. Często w trakcie codziennej praktyce umykają błędy popełniane na macie. Spotkanie z doświadczonym joginem może pomóc korygować niedoskonałości. Często też inny nauczyciel może mieć innym pomysł na polepszenie swojej efektywności. Wiele takich wyjazdów jest współorganizowanych z markami urządzeń sportowych. Często uczestnik dostaje w ramach udziału nowe narzędzie, jak mata do jogi.

Gdzie organizowane są wyjazdy?

Wyjazdy z jogą odbywają się właściwie przez cały okres roku. Zaawansowani praktycy wchodzą na matę nieprzerwalnie, dlatego też nieustannie szukają miejsc i spotkań, gdzie będą mogli nauczyć się czegoś nowego. Nie mniej jednak to okres wakacyjne obfituje w największą ilość ofert wyjazdowych. Dlaczego? Ponieważ zwykle program takich wyjazdów w tej porze roku łączy w sobie część praktyczną z odpoczynkiem. Takie wyjazdy to nie tylko ciężka praca na macie, ale także przestrzeń do relaksu. 

Wyjazdy wakacyjne są często organizowane nad morzem lub w ośrodkach blisko jeziora. Po porannej praktyce zwykle jest czas na kąpiel w wodzie i leżakowanie na Słońcu. Po południu spacery w gąszczu lasu i kolejna porcja jogowych lekcji pod postacią wykładu lub kolejnej części praktycznej. Programy i propozycje są bardzo różne. Niektórzy nauczyciele wplatają do nich także inne aktywności fizyczne, jak kajakarstwo, czy żeglowanie. Takie połączenie może zachęcić zupełnych laików do udział w takim wyjeździe, podczas którego mogą odkryć nową pasję.

Bardzo popularne są także wyjazdy zagraniczne z jogą. Są one oczywiście pod względem finansowym duże droższe. Doświadczeni nauczyciele lubią wracać do korzeni i często takie wycieczki organizują do Indii, kraju, z którego joga i cała związana z nią filozofia się wywodzi. Ten kierunek jest najbardziej atrakcyjny. Zwykle w takim wyjeździe biorą udział osoby, które z jogą obcują już jakiś czas, a wyjazd do Indii stanowi dla nich okazję do intensyfikowania swojej relacji ze światem jogi.

Niezależnie od poziomu praktyki wakacyjne wyjazdy z jogą są świetną opcją na udany urlop, Oderwanie na chwilę myśli od rzeczywistości, odpoczynek mentalny, okazja do nawiązania nowych znajomości to tylko ułamek korzyści, które można uzyskać.