Czy lombard przyjmie uszkodzony przedmiot?

lombard

Lombard skupuje używane rzeczy, ale nie każdy przedmiot da się sprzedać w ten sposób. Dla lombardu ważne jest, czy przyjmowany towar cieszy się zainteresowaniem wśród nabywców, liczy się też jakość oraz stan danej rzeczy. Czego raczej nie uda się sprzedać do lombardu?

Jakie przedmioty przyjmują lombardy?

Nie ma odgórnie określonej listy towarów, jakie można sprzedać do lombardu. Każda placówka ma w tym względzie własne kryteria wyboru – mniejsze lombardy mogą na przykład nie przyjmować dużego AGD czy sprzętu sportowego, ale są także miejsca, gdzie da się sprzedać meble, rowery oraz inne wielkogabarytowe przedmioty. Lombard zawsze ocenia, czy opłaca mu się przyjąć daną rzecz, z reguły więc asortyment obejmuje przede wszystkim towary popularne, jak smartfony, elektronarzędzia, biżuteria, laptopy. Zdarzają się jednak przedmioty mocno nietypowe, poszukiwane przez kolekcjonerów – nie ma w tym względzie reguły, zależy to po prostu od danego lombardu.

Najłatwiej jest sprzedać wspomnianą biżuterię i użytkową elektronikę, problem będzie natomiast z takimi rzeczami jak ubrania czy książki. Wiele lombardów chętnie przyjmuje też zabytkowe bibeloty, antyki, monety, historyczne pamiątki, sprzęt sportowy, instrumenty muzyczne, dzieła sztuki.

Jakie wady są dopuszczalne?

Używana rzecz może nosić ślady użytkowania, dopuszczalne są także niewielkie uszkodzenia, które nie wpływają na działanie danego przedmiotu – smartfon może mieć rysy na obudowie, ale już nie całkowicie strzaskany ekran. Każda taka wada obniża oczywiście cenę przedmiotu, dlatego oferta lombardów to gratka dla osób, które zwracają uwagę przede wszystkim na funkcjonalność jakiejś rzeczy, a dopiero potem na jej estetykę.

Jak to wygląda ze strony kupującego?

Skoro przedmioty w lombardzie są zazwyczaj z drugiej ręki, jest ryzyko, że zakupiony tą drogą towar okaże się bezwartościowy. Z tego względu najbezpieczniej jest robić zakupy w renomowanych, sprawdzonych placówkach jak www.lombardexpres.pl, gdzie klient nie musi się obawiać trafienia na zwykłe buble. Sprzedaż jest prowadzona również w internecie – każdy towar jest dokładnie opisany, z zaznaczeniem jego wad (np. pęknięcie na obudowie), są zdjęcia, data produkcji, oraz gwarancja, jeśli to przedmiot nowy, w fabrycznym opakowaniu.