Na co zwrócić uwagę wybierając domenę?

domeny

Niezależnie od tego czy interesuje nas założenie bloga, strony firmowej czy sklepu internetowego jedną z pierwszych rzeczy, jaką przyjdzie nam zrobić, będzie wybór hostingu i domeny internetowej. Domena to nic innego jak adres, który umożliwi wyświetlenie strony w popularnych przeglądarkach internetowych. Gdzie można ją kupić i na co zwracać uwagę wybierając domenę? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Na co zwracać uwagę wybierając domenę?

Wybór samej nazwy jest stosunkowo prosty, ale możemy rejestrować tylko te, które są w danej chwili wolne. Może więc okazać się, że dopasowanie idealnej domeny do naszego sklepu czy bloga zajmie nam trochę czasu. Pamiętajmy, że domena powinna być łatwa do zapamiętania, ale jednocześnie wyróżniać się z tłumu. Jest to szczególnie ważne, gdy planujemy reklamować ją w środkach masowego przekazu.

Kupując domenę, musimy wiedzieć, że tak naprawdę wcale jej nie kupujemy. W grę wchodzi jedynie dzierżawa danego adresu na określony czas. Rejestratorzy domen umożliwiają nam wynajęcie danego adresu na 12 miesięcy z opcją przedłużenia po roku użytkowania. Nie można kupić sobie domeny na własność, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by użytkować ją tak długo, jak będziemy tego potrzebować. Pamiętajmy jednak, by odpowiednio wcześnie przedłużyć ważność domeny, bo w przypadku jej wygaśnięcia, odzyskanie może być sporym problemem.

Tanie domeny nie zawsze są… tanie!

Tak naprawdę bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od danego rejestratora i rodzaju domeny, jaką zamierzamy wydzierżawić. Inaczej wyceniane są domeny najwyższego poziomu z końcówką .pl, inaczej natomiast domeny regionalne np. waw.pl. Koszt wynajmu domeny w pierwszym roku nie powinien przekroczyć 100-150 zł. Warto wiedzieć, że ta sama domena może u różnych rejestratorów być wyceniana całkiem inaczej. Jeśli interesują nas naprawdę tanie domeny, warto sprawdzić cenę w kilku firmach.

Pamiętajmy jednak, że tanie domeny mogą okazać się drogie. Dlaczego? Ano dlatego, że rejestracja to jedno, a przedłużenie drugie. Wielu operatorów umożliwiających zakup taniej domeny ma bardzo wysokie stawki za odnowienie. Należy więc przed zakupem sprawdzić w cenniku, jak dużo przyjdzie nam zapłacić za odnowienie domeny po pierwszym roku użytkowania. Jeśli się postaramy to znalezienie firmy, zapewniającej domeny .pl za 15 zł (pierwszy rok użytkowania) nie powinno być dużym wyzwaniem. Koszt odnowienia takiej domeny nie powinien przekraczać 50-60 zł za sztukę.