drukarnia

Każda firma lub osoba, która zleca jakąkolwiek usługę w drukarni, otrzyma pytanie dotyczące rodzaju wydruku. Jest to niezwykle ważna kwestia, gdyż wybór odpowiedniej techniki determinuje ostateczne koszty jakie będziemy musieli ponieść. Profesjonalna drukarnia cyfrowa z pewnością wskaże najlepsze rozwiązanie, dopasowane do charakteru zlecenia oraz jego rozmiaru. Kiedy warto zdecydować się na druk cyfrowy, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie offset?

Druk cyfrowy dla zleceń “od ręki”

W tym przypadku wydruki pochodzą bezpośrednio z plików, które zostały dostarczone przez klienta, najczęściej w formacie PDF. Całość wykonuje się przy pomocy elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Oznacza to, że możemy dostarczyć do drukarni projekt na dowolnym nośniku i w wielu sytuacjach, wydruk zostanie zrealizowany “od ręki”. Ogromną zaletą tej metody jest zatem szybkość i niski koszt, nawet przy bardzo niskim nakładzie. Wynika to z faktu, iż nie ma potrzeby przygotowywania żadnych form drukarskich. Jakość tego typu wydruków również jest zadowalająca.

Drukarnia cyfrowa w ten sposób najczęściej realizuje zlecenia typu wizytówki czy ulotki. Jest to dobry wybór także gdy chcemy wykonać próbne wydruki, zanim zdecydujemy się na duży nakład. Warto zaznaczyć, że opisywana metoda pozwala najczęściej na zrealizowanie projektów, których wielkość nie przekracza A3+, zaś grubość papieru 300g/m2. Kolejną ważną zaletą jest możliwość personalizacji nadruków. Oznacza to, że na poszczególnych egzemplarzach mogą zostać umieszczone różne elementy graficzne.

Druk offsetowy dla dużych zleceń

Offset to znacznie bardziej zaawansowana technologia, przez co związane z nią koszty należą do wyższych w porównaniu do druku cyfrowego, oczywiście jeśli mówimy o niewielkiej liczbie sztuk. Z uwagi na ten fakt, wykorzystuje się go przy masowych zleceniach, gdyż wtedy koszty zostają zoptymalizowane. Za pomocą tej metody można nanosić nadruki na różnych materiałach. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo wysoka jakość oraz szczegółowość. Drukarnia cyfrowa wykorzystuje druk offsetowy do projektów typu reklamy, kalendarze, książki, mapy oraz wszelkich zleceń, gdzie wymagane jest idealne odwzorowanie kolorów. Proces przygotowania materiałów do druku jest dosyć czasochłonny, dlatego całość jest realizowana w dłuższych odstępach czasu. W przeciwieństwie do druku cyfrowego, w tym przypadku nie ma możliwości personalizacji.