Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność – co wybrać?

biuro rachunkowe

Każda osoba, która chce założyć własny biznes staje przed koniecznością podjęcia wielu trudnych decyzji. Jedna z nich bez wątpienia dotyczy formy prawnej. W naszym kraju największą popularnością cieszy się jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z o. o. Kiedy warto zdecydować się na jeden z tych wariantów oraz w jakim zakresie może pomóc nam biuro rachunkowe?

Podstawowe różnice między formami prawnymi

Wybór odpowiedniej formy prawnej ma niezwykle istotne znaczenie ze względu na wiele skutków prawnych oraz dostępnych później możliwości. Różnice pomiędzy jednoosobową działalnością a spółką z o. o. są ogromne i dotyczą nie tylko samej struktury, ale również odmiennego sposobu rejestrowania. Jak wygląda to w praktyce?

  • Założenie jednoosobowej działalności jest bardzo proste i nie wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Co więcej, nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych kosztów na etapie rejestracji, ani w razie konieczności dokonywania późniejszych zmian. Całość spraw można załatwić przez internet. Firmę rejestruje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
  • W przypadku zakładania spółki z o. o. wymagane jest zgłoszenie do KRS. Co więcej, już na samym początku należy ponieść pewne koszy, gdyż umowa spółki musi zostać potwierdzona przez notariusza. Kolejną kwestią jest konieczność wniesienia przez każdego ze wspólników wkładu, który będzie stanowić kapitał zakładowy. Minimalna wysokość majątku spółki wynosi 5000 zł. Oprócz tego, ponosi się opłatę związaną z wydaniem wypisów umowy oraz 500 zł w ramach opłaty sądowej i 100 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze sądowym i gospodarczym.

Powyższe porównanie dotyczy wyłącznie różnic związanych z samą rejestracją. W obu przypadkach może pomóc nam biuro rachunkowe.

Kiedy warto zdecydować się na spółkę, a kiedy lepszym rozwiązaniem jest JDG?

Forma działalności powinna być dopasowana do jej rodzaju oraz wielkości samego biznesu. Jeśli zamierzamy prowadzić niewielką działalność usługową lub mały sklep, lepszym rozwiązaniem jest JDG. Jeśli jednak zależy nam na pozyskiwaniu zewnętrznego finansowania, w tym środków unijnych, warto założyć spółkę. To dobre rozwiązanie także w sytuacji, gdy chcemy prowadzić dużą działalność, a jednocześnie nie ponosić pełnej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Tak czy inaczej, istnieje również możliwość późniejszego przekształcenia JDG w spółkę, np. w momencie gdy nasz biznes urośnie lub gdy skończy się preferencyjny okres opłacania składek ZUS.