Jak pokonać strach przed rozmową w obcym języku?

szkoła językowa

Strach przed rozmową w obcym języku stanowi zwykle największą barierę, utrudniającą naukę. Co ciekawe, może dotyczyć zarówno początkujących osób, jak i na bardziej zaawansowanym poziomie. Najczęściej jest on związany z lękiem przed użyciem niewłaściwych słów lub błędnych konstrukcji gramatycznych. Osoby uczące się języka chciałyby wysławiać się w perfekcyjny sposób, zapominając o tym, że najważniejszym celem jest możliwość skomunikowania się, przekazania i zdobycia pewnych informacji. Szkoła językowa jest miejscem, w którym kursanci przede wszystkim uczą się mówić w obcym języku. Jakie są sposoby na przełamanie lęku?

Zaakceptowanie możliwości popełnienia błędów

Jednym ze sposobów, który sprawdza się niezależnie od tego jaki lęk nam towarzyszy, jest zaakceptowanie sytuacji w jakiej się znajdujemy. W kontekście nauki języka oznacza to, że dajemy sobie przyzwolenie na popełnianie błędów i oswajamy się z tym, że są one normalnym zjawiskiem. Co więcej, ludzie którzy z nami rozmawiają nie zwracają uwagi na nasze pomyłki lub po prostu nie są nimi zainteresowani. Szkoła językowa kładzie nacisk na mówienie, jednak oprócz tego, dowiemy się także jak powinny brzmieć poprawne wyrażenia.

Codzienne ćwiczenia

Jeśli chcemy opanować mówienie w danym języku…musimy po prostu mówić, najlepiej codziennie. W jaki sposób to zrealizować, jeśli zajęcia w szkole odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu? Najprostszym sposobem jest mówienie do samego lub samej siebie. Mogą to być najprostsze zdania, opisujące czynności, które akurat wykonujemy lub wymyślony dialog. Możemy także ćwiczyć z bliskimi osobami, wyznaczając np. godzinę w ciągu dnia kiedy rozmawiamy wyłącznie w danym języku. Kolejnym sposobem są rozmowy na czatach. W sieci znajdziemy mnóstwo rozwiązań, które umożliwią nam krótszą lub dłuższą pogawędkę z innymi ludźmi.

Uczenie się na głos

Sporo osób boi się odezwać w obcym języku gdyż nie są przyzwyczajeni do własnego głosu mówiącego np. po angielsku lub hiszpańsku. Warto zatem osłuchać się samemu ze sobą. W jaki sposób to zrobić? Ucząc się na głos – czytając głośno książki i artykuły w danym języku, śpiewając piosenki lub powtarzając zdania za lektorem. Można także odgrywać samodzielnie różnego rodzaju scenki, ćwicząc przy tym wymowę. Dzięki temu, wkrótce przyzwyczaimy się do brzmienia własnego głosu i mówienie w obcym języku przestanie być dla nas nienaturalne.

Zapraszamy: Szkoła językowa Poznań