Freelancing vs pełen etat – wady i zalety

freelancer

Każdy pracujący na etacie miałby nieraz ochotę odmówić wykonania zadań od swojego szefa, jak również w niektóre dni po prostu wziąć sobie wolne. Bez informowania kogokolwiek nie przyjść do pracy i wrócić, kiedy mu wygodnie. Takie działania w większości przypadków doprowadziłyby do szybkiego zerwania umowy o pracę. Są jednak ludzie, którzy mogą sobie pozwolić na tego typu swobodę – freelancerzy, czyli wolni strzelcy. Freelancer sam decyduje o tym, jak wygląda jego praca, ale też ponosi za swoje wybory pełną odpowiedzialność i wszystkie możliwe konsekwencje. Czy obecnie warto spróbować swoich sił we freelancingu? Co jest lepsze – praca na etat, czy też zawód wolnego strzelca?

Kim jest freelancer?


Pojęcie freelancer zdążyło się już dawno zadomowić, także w języku polskim. Jest znacznie częściej używane niż rodzimy odpowiednik – wolny strzelecKto to freelancer? Kim jest i czym dokładnie się zajmuje? Odpowiedzi na te pytania zawsze będą zależne od konkretnych przypadków. W skrócie można określić freelancing jako samodzielne wyszukiwanie/przyjmowanie zadań od wielu (najczęściej) zleceniodawców i z możliwością dowolnej ich selekcji. Innymi słowy, jeżeli freelancer jest dobry w tym, co robi – ma wybór, które zlecenia zaakceptować, a które odrzucić. Ilość zleceń i wysokie zarobki pozwalają mu na to.

Zajmować może się wszystkim, co zazwyczaj sprawdza się w pracy zdalnej. Grafika komputerowa, fotografia, programowanie, copywriting i tłumaczenia tekstów, prowadzenie kampanii w social media etc. Oczywiście część zleceń może nie być stricte pracą zdalną (np. informatyk, który przez kilka dni naprawia serwery w siedzibie firmy). Podobnie i w drugą stronę – niektóre prace zdalne nie wpisują się w charakterystykę freelancingu (np. pełen etat zdalnej pracy jako telemarketer). To, co wyróżnia zlecenia dla freelancerów to przede wszystkim krótkie terminyrodzaje umów (o dzieło/zlecenie), brak ścisłego przywiązania do pracodawcy oraz samodzielne wybieranie miejsca i czasu pracy.

Porównanie freelancingu z pracą zdalną

Każdy ma wybór. Osoby, które rozpoczynają działalność zawodową, jak i ci, którzy od lat są związani z jednym pracodawcą lub kolekcjonują zlecenia. Freelancer może w każdym momencie porzucić swój tryb życia i przenieść się na stałe do zamkniętych biur. Pracownik na etacie zaś może rozwiązać umowę o pracę i sprawdzić, jak to jest być sobie samemu szefem. Pozostaje kwestia, co tak naprawdę się opłaca?

Cechy pracy na etat

Zalety:
– względna stabilizacja (okresowa gwarancja zatrudnienia i wynagrodzeń);
– zapewnione ubezpieczenie i składki emerytalne;
– możliwe bonusy w postaci m.in. premii, dodatków świątecznych;
– czasami dobrze określone możliwości awansu i rozwoju kompetencji;
– często kontakty socjalne, nawiązywanie znajomości.

Wady:
– bycie zależnym od szefa/kierownika;
– konieczność wykonywania wszelkich powierzonych obowiązków;
– wiele ograniczeń (np. wczesne godziny rozpoczęcia pracy, dress code, krótkie przerwy);
– trudniejsze planowanie urlopów i ogólnie uzyskania czasu wolnego;
– zawsze istnieje ryzyko zwolnienia (choćby przez bankructwo pracodawcy);
– limitowane zarobki;
– to, co wymienione było jako zaleta (kontakty socjalne) – nieraz jest też poważną wadą – toksyczna atmosfera/wyzysk/rywalizacja.

Cechy pracy jako freelancer

Zalety:
– swoboda w wyborze interesujących zleceń i projektów do wykonania;
– nielimitowane zarobki (brak górnej granicy);
– praca z dowolnego miejsca i w dogodnych dla siebie godzinach;
– urlopy i wolny czas zawsze, kiedy przyjdzie na to ochota;
– brak konieczności dojazdów do pracy (oszczędność czasu);
– rozwijanie swoich talentów i hobby jako część pracy (np. grafik, designer, fotograf);
– tworzenie własnych sieci kontaktów biznesowych, budowanie dobrego portfolio;
– możliwość pracy również na rynkach zagranicznych bez opuszczania kraju (zlecenia z innych państw).

Wady:
– potrzeba samodyscypliny, motywacji i odpowiedniej organizacji czasu pracy;
– samemu trzeba zorganizować ubezpieczenie i składki (np. zakładając działalność gospodarczą);
– brak gwarantowanych, comiesięcznych wypłat – ilość zrealizowanych zleceń przekłada się na zarobki;
– wymagane umiejętności negocjacyjne i marketingowe (znajdowanie klientów);
– potrzebna organizacja właściwych warunków do pracy w miejscu zamieszkania (tzw. biuro domowe).

Co lepsze?

Można śmiało stwierdzić, że praca freelancera w większości przypadków będzie oferowała ciekawsze ścieżki rozwoju i kariery. Ponadto charakteryzowała się swobodą, której próżno szukać w pracy na etat. Jednak nie jest dla wszystkich. Ludzie, którzy boją się ryzyka i cenią stabilizację, być może lepiej odnajdą się przy podpisywaniu umowy o pracę.

Niemniej warto czasami spróbować czegoś nowego. Nawet bez umiejętności autoreklamy zawsze można znaleźć zlecenia na portalach, takich jak https://odfreelancera.pl. Na wymienionej stronie odnajdą się zarówno zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy. Z czasem, początkujący freelancer, będzie coraz bardziej biegły w przyciąganiu nowych zleceń za satysfakcjonujące pieniądze i prawdopodobnie zapomni o chęci powrotu do pracy stacjonarnej.