Ile kosztuje żłobek prywatny a ile państwowy w 2022?

żłobek

Rodzice maluszków, którzy chcą być aktywni zawodowo, stoją przed koniecznością znalezienia opieki dla dziecka. Jednym ze sposobów na zapewnienie opieki jest wynajęcie niani. Jednak zdecydowanie tańszym wyjściem posłanie dziecka do żłobka. Ile kosztuje żłobek państwowy, ale ile trzeba zapłacić za opiekę w niepublicznej placówce?

Jak zapisać dziecko do żłobka?

Aby zapisać dziecko do żłobka w Warszawie lub w innych dużych miastach, trzeba podejść do rekrutacji. Niestety ilość miejsc w takich placówkach jest ograniczona. Właśnie dlatego wielu rodziców oczekując na przyjęcie pociechy do placówki, szuka alternatywy. Są nią prywatne żłobki. Jak ich szukać? Co sprawdzić? Warto poszukać poradników napisanych dla rodziców, które pomagają w wyborze żłobka, np. https://mamawpracy.pl/kategoria/zlobek-przedszkole, dzięki nim wiadomo, na co zwrócić uwagę. Dzisiaj placówki, zwłaszcza prywatne, mają bardzo różnorodną ofertę. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by dokonać najlepszego wyboru.

Ile kosztuje żłobek państwowy (2022 r.)?

Najtańszą (nie licząc babci) formą opieki nad maluszkiem jest żłobek publiczny. Jednak ilość miejsc w takich placówkach jest ograniczona. Właśnie dlatego gminy określają kryteria, które pozwalają przystąpić do rekrutacji. Przede wszystkim na miejsce dla dziecka w żłobku państwowym mogą liczyć osoby, które pracują w pełnym wymiarze godzin. Przy przydzielaniu punktów podczas rekrutacji do miejskich żłobków, często znaczenie ma także to, czy rodzice odprowadzają podatki w danej gminie. Oczywiście każde miasto ma swoje własne kryteria. Bardzo często stosowany jest internetowy system rekrutacji.

To samo tyczy się opłat. Każda miejscowość ma inne opłaty. Przykładowo w Katowicach maksymalna stawka za pobyt to 400 zł. W Poznaniu za żłobek należy zapłacić 550 zł, w Gdańsku – 390 zł, w Słupsku – 400 zł, w Lublinie – 200 zł, a w Warszawie stawka godzinowa wynosi 1,78 zł za godzinę. Oczywiście do tej kwoty należy doliczyć opłatę za wyżywienie – tutaj różnice są jednak bardzo znaczne. Wiele zależy od tego, czy żywność jest przygotowywana na miejscu, czy przywozi ją catering.

Warto wiedzieć, że niezależnie od tego, czy spełni się wszystkie wymagania, jest się gotowym na ponoszenie takich kosztów, to nie zawsze udaje się posłać dziecko do publicznego żłobka. Co zostaje wówczas? Prywatna placówka. Jakie to koszty?

Ile kosztuje prywatny żłobek w 2022 roku?

Oprócz żłobków państwowych, a więc właściwie żłobków miejskich, do wyboru są jeszcze placówki prywatne. W nich kryteria przyjęcia dziecka są mniej rygorystyczne. Zależą od placówki. W wielu prywatnych żłobkach rekrutacja trwa cały rok i nieważne jest, w jakim wieku jest dziecko, a także czy rodzice są aktywni zawodowo.

Aby zapisać dziecko do prywatnej placówki, należy wnieść opłatę wpisową. Zazwyczaj wynosi ona od 200 do 500 zł i jest jednorazowa. Bywa, że żłobki w czasie rekrutacji rezygnują z jej pobierania. Oprócz opłaty wpisowej rodzice muszą co miesiąc płacić czesne. Tutaj opłaty są bardzo różne, w ramach jednego miasta mogą się znacznie różnić. Szacuje się, że miesięcznie za żłobek prywatny należy zapłacić od 650 do 1500 złotych. Ale to nie wszystkie opłaty. Należy doliczyć jeszcze codzienny koszty wyżywienia, który wynosi 10-16 złotych. Ale to wciąż nie wszystkie opłaty. Wiele żłobków oferuje dla dzieci szereg zajęć dodatkowych, takich jak język obcy, sensoplastyka, zajęcia sportowe. Te płatne są co miesiąc i wynoszą 25-100 zł. Oczywiście, mimo że są to zajęcia dodatkowe, często nie ma jak z nich zrezygnować.

Dopłaty do żłobka w 2022 roku

Warto wiedzieć, że choć kwoty te mogą przyprawiać o ból głowy, to da się zmniejszyć wysokość kosztów ponoszonych na żłobek. Jak? Przede wszystkim zarówno w placówkach państwowych, jak i w prywatnych, często posyłając do placówki więcej niż jedno dziecko, można liczyć na zniżkę.

Ale to nie wszystko. Miasta, w których nie ma wystarczającej ilości miejsc w żłobkach państwowych, dofinansowują pobyt dzieci w placówkach prywatnych. W Katowicach takie dofinansowanie wynosi 600 zł, a w Warszawie – 400 zł.

W 2022 roku rodzice będą mogli skorzystać z dopłat do żłobków. W zależności od tego, czy mają jedno, czy więcej dzieci, będzie to różna dopłata. Rodzice na pierwsze dziecko mogą otrzymać maksymalnie 400 zł, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty za żłobek ponoszonej przez rodziców. Pieniądze te będą wypłacane bezpośrednio na konto żłobka.

Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) to z kolei program na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Pieniądze wypłacane mają być na konto bankowe rodziców. Wypłata to 12 tys. zł na dziecko. Może być wypłacane po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Można tego typu dodatkowy zasiłek przeznaczyć na opłacenie żłobka, czy niani.