Ile trwa nauka jazdy na nartach? Ile godzin z instruktorem narciarstwa warto wykupić?

jazda na nartach

Jazda na nartach to ulubiony sport tysięcy Polaków. Co sezon wielu z nas pakuje do samochodów narty i odpowiedni strój i rusza na polskie lub europejskie stoki narciarskie. Jeśli jeszcze nie próbowałeś tego sportu, zima jest odpowiednim czasem na naukę narciarstwa.

Ile trwa nauka jazdy na nartach dla dorosłych?

Nauka jazdy na nartach nie jest zbyt skomplikowana. Ten sport nie wymaga ani specjalnej kondycji fizycznej, ani wyjątkowych zdolności motorycznych. Samo zachowanie równowagi również nie powinno być trudne. Na pytanie, ile trwa nauka jazdy na nartach dla dorosłej osoby na poziomie podstawowym nie ma jednoznacznej odpowiedzi – dużo zależy od Twojej pewności siebie i odpowiedniego zbalansowania całego ciała. Średnio, do jazdy na najbardziej podstawowym poziomie wystarczą dwie, trzy lekcje, natomiast jeśli chcesz rozwijać się w tym kierunku i jeździć dobrze technicznie, należy spędzić z na stoku przynajmniej kilkadziesiąt godzin.

Lekcje narciarstwa odbywają się w różnych miejscach – nauka jazdy na nartach w Istebnej (bcamp.pl) to gwarancja profesjonalizmu i dobrej zabawy. Jeśli jesteś początkującym narciarzem, warto poświęcić na lekcje nieco więcej czasu. Im lepsze warunki będziesz miał do nauki, tym szybciej zaczniesz samodzielnie szusować po polskich i nie tylko polskich stokach.

Ile trwa nauka jazdy na nartach dla dziecka?

Dziecko może jeździć na nartach, jeśli ma świadomość swoich ruchów i odpowiednią wrażliwość motoryczną. Zdarza się, że po stokach szusują nawet dwuletnie dzieci, jednak aby mieć pewność, że maluch będzie bezpieczny, warto jeszcze trochę poczekać.

Choć dzieci uczą się dużo szybciej niż dorośli, maluch potrzebuje średnio około tygodnia nauki, aby samodzielnie spróbować jeździć po stoku. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na rozkład takich zajęć – dziecko powinno jeździć maksymalnie dwie godziny, po czym zrobić sobie przerwę na coś do jedzenia. Długodystansowe jeżdżenie może nie być dobrym pomysłem, zwłaszcza, jeśli dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę z narciarstwem.

Gdzie warto uczyć się jazdy na nartach?

Wiele osób wyjeżdża na narty w Alpy, aby tam cieszyć się pięknymi widokami i trudniejszymi niż w polskich górach stokami. Nauka jazdy na nartach w Alpach z pewnością na swoje plusy, znajdziesz tam także wielu doświadczonych instruktorów, jednak często kursy są nastawione na nieco specjalistyczne i trudniejsze trasy. Warto także zaznaczyć, że nauka narciarstwa w Alpach będzie dość droga.

Jeśli dopiero zaczynasz naukę, i nie wiesz, czy narty są dla siebie, warto spróbować nauki w Polsce,  w Beskidach bądź Tatrach. W górach jest wiele szkół narciarskich, znajdujących się w dogodnych miejscach w pobliżu stoków o różnej wysokości i stopniu trudności. Na początek na pewno warto wybrać Beskidy.

Jazda na nartach może być wspaniałą zabawą, jednak nie jest dla każdego. Warto wziąć kilka lekcji i zorientować się, czy taka rozrywka będzie Ci odpowiadać.