monitoring do domu

Widok kamer na domu jednorodzinnym nie jest już tak niecodziennym widokiem, jak jeszcze parę lat temu. Rozwój technologii – dzięki któremu zwiększyła się jakość systemów do monitoringu, a jednocześnie zmniejszyły koszty takich instalacji – przyczynił się do spopularyzowania takiego rozwiązania wśród osób prywatnych. Z roku na rok oferta systemów kierowanych właśnie do nich stale rośnie. Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać odpowiednie dla siebie produkty.

Dlaczego warto zainwestować w domowy monitoring?

Kamery mają za zadanie przede wszystkim odstraszać potencjalnych włamywaczy. Strach przed tym, że zostaną zidentyfikowani na podstawie nagrania, na większość z nich podziała zniechęcająco. Z tego względu monitoring domowy powinien być dobrze widoczny. W przypadku ewentualnego włamania faktycznie może pomóc w złapaniu sprawcy. Ponadto kamery zarejestrują wszystkie inne niepożądane zdarzenia, np. uszkodzenie bramy, ogrodzenia, samochodu stojącego na podjeździe czy inne celowe lub przypadkowe akty wandalizmu. Takie nagranie to cenny dowód dla ubezpieczalni oraz sądu.

Z czego powinien się składać monitoring domowy?

Najważniejszym elementem każdej instalacji wizyjnej są, oczywiście, kamery. Jeśli mieszkamy w budynku jednorodzinnym, dobrze byłoby rozmieścić je na zewnątrz domu w taki sposób, aby widzieć całe jego otoczenie. Współczesne urządzenia włączają się na ruch, więc każde zdarzenie zostanie utrwalone. Większość nowoczesnych modeli oferuje nagrywanie w jakości Full HD lub wyższej, a także rejestrowanie obrazu po zmroku, w podczerwieni. Pamiętaj, aby kupić odpowiednie kamery, tzn. przystosowane do warunków zewnętrznych, odporne na działanie wody czy zmienne temperatury. Jeśli zdecydujesz się na monitoring bezprzewodowy, znacznie ograniczona zostanie ilość kabli, z wyjątkiem konieczności doprowadzenia zasilania. Warto także rozmieścić kamery wewnątrz mieszkania, np. naprzeciw drzwi wejściowych lub prowadzących na taras. Urządzenia stosowane w środku nie potrzebują aż takiej ochrony, a tym samym są to z reguły tańsze modele.

Jak działa monitoring bezprzewodowy?

Współczesne kamery mogą być wyposażone we własną pamięć, czytnik kart SD lub wejście USB na pendrive’a. Zapisuje się tam rejestrowany obraz, dzięki czemu będzie go można odtworzyć w przyszłości. Urządzenia bezprzewodowe posiadają moduł do łączności Wi-Fi, odpowiadający za wysyłanie zapisu na bieżąco. Gdzie trafia taki obraz? Może bezpośrednio na telefon uprawnionej do tego osoby, jednak jest to dość kłopotliwe w przypadku korzystania z wielu kamer. Najlepiej wyposażyć się w specjalny rejestrator, ze wbudowanym dyskiem twardym o dużej pojemności, na którym zapisują się dane przesyłane przez kamery. Rejestrator wyposażony jest w wejście wideo, najczęściej HDMI, aby podłączyć telewizor lub monitor i obejrzeć wszystkie zapisy. Ponadto może być podłączony do instalacji alarmowej. Dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej zyskujemy podgląd zawartości dysku z dowolnego miejsca na świecie. W sprzedaży dostępne są gotowe zestawy kamer i rejestratorów, których ceny zaczynają się już od tysiąca złotych.