Jakie korzyści daje zakrzywiony monitor?

zakrzywiony monitor

Jeszcze kilka lat temu, gdy w sprzedaży pojawiły się pierwsze modele tego typu, większość z nas potraktowała je wyłącznie jako ciekawostkę, która raczej się nie przyjmie. Tymczasem, niemal dekadę później, monitory z zakrzywionym ekranem mają coraz większy udział w rynku. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy i dlaczego warto postawić na takie urządzenie.

Skąd wzięły się zakrzywione monitory?

Sama idea bynajmniej nie jest nowa. Pomysł z wykorzystaniem zakrzywionego ekranu pojawił się już w latach 50. ubiegłego wieku. Testowano go na salach kinowych, jednak porzucono ze względu na zniekształcenia obrazu wyświetlanego przez nieprzystosowany do tego projektor. Idea wróciła w drugiej dekadzie XXI wieku, wraz z rozpowszechnieniem się dużych i bardzo cienkich telewizorów LCD. Technologia ta pozwoliła na stworzenie zaokrąglonego, wklęsłego ekranu, tym razem z pełnym powodzeniem. Firma Samsung w 2013 roku zaproponowała to rozwiązanie właśnie w telewizorach, jednak nie spotkały się one z dużym zainteresowaniem. Dziś niemal nie produkuje się takich modeli. Rok później Samsung zaprezentował pierwsze zakrzywione monitory, które zyskały już pewną popularność, z czasem tylko rosnącą. Jaki był jednak cel zakrzywionych ekranów? Pierwotnie chodziło o zwiększenie doznań podczas oglądania filmów. Czy to się udało?

Co daje zakrzywiony monitor?

Użytkownicy, którzy mieli już do czynienia z takim ekranem, z pewnością potwierdzą, że korzystanie z niego daje zupełnie inne wrażenia niż tradycyjny monitor. Ze względu na tę specyficzną konstrukcję, obraz z wyświetlacza zajmuje większa część pola widzenia, a także tworzy iluzję zanurzenia się w obrazie – złudzenie optyczne, dzięki któremu obraz nabiera dla nas głębi i wydaje się jeszcze szerszy niż w rzeczywistości. Udało się także uzyskać lepszy kąt widzenia. W przypadku tradycyjnego monitora, gdy patrzymy na niego z boku, prostokąt zmienia się w trapez. Co prawda, ludzki mózg potrafi się dostosować do takiego zniekształcenia, jednak jest to męczące dla oczu. W przypadku zakrzywionych ekranów ten problem niemalże znika, ponieważ matryca ma kształt zbliżony do krzywizny ludzkiego oka. W niektórych modelach optymalne kąty widzenia w poziomie i pionie sięgają aż 180 stopni.

Kiedy warto wybrać zakrzywiony monitor?

Panuje powszechne przekonanie, że poszerzona perspektywa sprawdza się przede wszystkim w grach. To właśnie wśród graczy zakrzywione ekrany cieszą się największą popularnością. Nie tylko ze względu na opisane wyżej wrażenia, ale także lepszy kontrast i odbiór kolorów na wyświetlaczu takiego urządzenia, czy zwiększoną odporność na odbicia światła. To wszystko znacząco wpływa na poprawę komfortu w trakcie wielogodzinnych rozgrywek przed komputerem. Oznacza to jednak, że taki monitor sprzyja także długotrwałej pracy z ekranem, bez względu na to, czy ma ona charakter biurowy, czy zawodowo zajmujesz się tworzeniem grafiki. Niezależnie od tego, w jakim celu korzysta się z komputera, krzywizna wyświetlacza sprawi, że oczy będą się mniej męczyć.