Ogrzewanie domu gazem: propan

ogrzewanie domu gazem

Ogrzewanie domu, mieszkania czy pomieszczeń w biurze lub w firmie jest stosunkowo popularnym rozwiązaniem. Wygoda, neutralność wobec środowiska naturalnego, ekonomiczność: te wszystkie czynniki wpływają na popularność gazowego ogrzewania. W tym krótkim artykule przyjrzymy się ogrzewaniu domu za pomocą wyłącznie gazu płynnego, czyli propanu.

Ogrzewanie domu propanem

Propan zmienia swój stan skupienia z ciekłego w gazowy już w temperaturze -40 stopni Celsjusza. Co to oznacza? Że w polskim klimacie przetrzymywanie zbiorników z gazem jest całkowicie bezpieczne, ponieważ temperatura zimą nigdy nie spada poniżej 40 stopni.

Gaz przetrzymywany w zbiorniku na terenie posesji nie straci swoich właściwości i będzie można z niego swobodnie korzystać. Zbiornik można umieścić i pod gruntem, i na powierzchni, nie ma to większego znaczenia. Transport gazu ze zbiornika do kotła przez rurki umieszczone pod ziemią nie będzie utrudniony ujemnymi temperaturami. Gaz swobodnie trafi tam, gdzie ma trafić i będzie ogrzewał nasz dom w wydajny i bezpieczny sposób.

Czy propan to dobry materiał opałowy?

Najważniejszym czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę, jest temperatura wrzenia gazu. Propan sprawdza się tutaj świetnie jako paliwo opałowe. Propan bez butanu jest oczywiście nieco droższy niż propan-butan, a także mniej kaloryczny mieszanki tych dwóch gazów, jednak propan umożliwia uzyskanie o wiele wyższych temperatur. To ten czynnik przemawia za wyborem propanu jako gazu do ogrzewania. Trzeba też wspomnieć o kotłach kondensacyjnych, w których może dokonywać się spalanie gazu. To właśnie w takich kotłach wydajność gazu wyraźnie i odczuwalnie się zwiększa. Propan góruje więc w tej materii nad mieszanką z butanem.

Gaz w zbiorniku na posesji może być z powodzeniem wykorzystywany nie tylko jako paliwo, które ogrzewa dom. Z gazu można również korzystać przy zasilaniu kuchenki gazowej czy tak zwanych podgrzewaczy wody użytkowej. Jest to niesamowicie komfortowe rozwiązanie, ponieważ propan jest gazem wszechstronnym i spełnia wiele funkcji.

Inspiracja: LPG Direct